Goteborg

Göteborg

Göteborg to drugie co do wielkości miasto Szwecji, położone w południowo-zachodniej części kraju, na wybrzeżu, w pobliżu ujścia rzeki Gota. Miasto zostało założone z inicjatywy Gustawa II Adolfa w XVII wieku i posiadało korzystną lokalizację, która pozwalała na usamodzielnienie się szwedzkiego handlu.

Miasto na przestrzeni czasów zostało zniszczone przez pięć ogromnych pożarów, do dziś zachowało się niewiele z dawnej zabudowy. Najważniejszym punktem Göteborga jest dzielnica portowa. Tutejszy port morski jest największym w całej Skandynawii, obsługuje ponad 11 tys. statków rocznie. Z Göteborga łatwo dotrzeć drogą morską do Sztokholmu, Kopenhagi i Oslo. Ponadto miasto szczyci się rozbudowaną siecią komunikacji miejskiej, w skład której wchodzą autobusy, tramwaje i promy.

Göteborg: archipelag
Göteborg: port

Göteborg

Miasto przyciąga turystów licznymi bulwarami, kawiarniami i restauracjami, jest też ciekawym środkiem kulturalnym i centrum sportowym Szwecji. Na uwagę zasługuje również Kanał Gotajski, czyli śródlądowe połączenie ze Sztokholmem wodami jeziora Wetter i Wener.

Göteborg
Göteborg

Warto zobaczyć

Göteborgsutkiken

Wieża widokowa znajduje się w pobliżu mostu Gotaaly, ma 86 metrów wysokości, można dostać się na jej szczyt windą, skąd roztacza się piękna panorama miasta i portu.

Maritima Centrum

Centrum morskie, największe muzeum statków na świecie, na zwiedzających czeka wiele atrakcji, można tu zobaczyć między innymi okręt podwodny, niszczyciela i latarniowca.

Ostra Nordstan

Największe centrum handlowe w północnej europie kusi turystów mnóstwem sklepów, butików i restauracji. W pobliżu centrum znajduje się kilka zabytkowych obiektów, które warto zobaczyć np. Radhuset - ratusz z XVII w., Stadshuset - dawna zbrojownia z XVII w., Borshuset - giełda z XIX w.

Rohsska Museet

Muzeum sztuki stosowanej i rzemiosła, zwiedzający mogą obejrzeć ciekawe eksponaty np. meble, wyroby ze szkła, srebro i porcelanę. Swoje apetyty mogą zaspokoić w kawiarni oraz w sklepie.

Konstmuseet

Muzeum sztuki, gdzie zwiedzający mogą zapoznać się ze zbiorami sztuki skandynawskiej. Kolekcja obejmuje dzieła: np. Muncha, Rembrandta i Pissarra.

Skansen Kronan

Muzeum wojska urządzone w XVII wieku, w fortecy. Z wałów obronnych można podziwiać piękną panoramę miasta.

Nya Alvsborgs Fastning

XVII-wieczna twierdza wybudowana u ujścia rzeki Gota do XVII w. broniła miasta przed atakami Duńczyków. W XIV w. mieściło się w niej więzienie. Dziś odbywają się w twierdzy spotkania i bankiety, w kaplicy udzielane są śluby. Uwaga: Jedynym środkiem transportu, umożliwiającym dotarcie do twierdzy jest łódź.

Gamla Ullevi

Stadion najlepszej szwedzkiej drużyny piłkarskiej IFK Göteborg. Stadion znajduje się kilkaset metrów na południowy wschód od dworca centralnego.

Lisebergs Nojespark

Park rozrywki oferuje turystom m.in. przejażdżki kolejką górską, koncerty i występy szwedzkich artystów oraz bogaty wybór restauracji. W parku można poznać zielonego królika, który jest jego maskotką.

Drogowskazy

Dokąd Adres Witryna
Lisebergs Nojespark Park rozrywk, Örgrytevägen 5, SE-402 22 Gothenburgi www
Maritima Centrum Centrum morskie, Packhuskajen 8 1/2 www
Ostra Nordstan Centrum handlowe, Ostra Hamngatan 4 www
Rohsska Museet Muzeum sztuki stosowanej i rzemiosła, Vasagatan 37-39 www
Konstmuseet Muzeum sztuki, Gotaplatsen, 412 56 Göteborg www
Skansen Kronan Muzeum wojska, Leijonsparres Väg 15, 413 01 Göteborg -
Gamla Ullevi Stadion, Ullevigatan 5, 411 39 Göteborg -
Orgryte Idrottssallskap Klub piłkarski -

Poznaj miasta:

Atrakcje regionu:

Lisebergs Nojespark

Lisebergs Nojespark