Gotlandia: Porady

Gotlandia: Porady

O czym należy pamiętać i co warto wiedzieć wybierając się na Gotlandię.

Z Polski na Gotlandię można dostać się np. płynąc promem z Gdańska do Nynashamn, następnie szwedzkim promem bezpośrednio na Gotlandię.

Bezpośrednio z naszej strony dokonasz pełnej rezerwacji promu na Gotlandię.

Gotlandia: latarnia

Jak dojechać

Rejs promem z Polski na Gotlandię jest możliwy jedynie w opcji rejsu łączonego. Można wybrać trasę z Gdańska do Nynashamn, następnie szwedzkim promem popłynąć bezpośrednio na Gotlandię.

O szczegóły z połączeniem promowym oraz samym pobytem możesz pytać na forum lub dzwoniąc na naszą infolinię. Rezerwacji na bilety promowe można dokonać z tego miejsca lub ze strony internetowej poświęconej rezerwacji biletów promowych na połączenia w całej Europie - www.promy-retravel.pl.

Noclegi "na dziko"

Nocując na Gotlandii poza miejscami do tego wyznaczonymi, warto wiedzieć, iż prawo szwedzkie pozwala nocować jeden raz "na dziko" w jednym miejscu.

Telefon / Internet

Aby korzystać z telefonów publicznych należy zaopatrzyć się w karty telefoniczne dostępne w większości sklepów i na stacjach benzynowych. Telefon alarmowy 112 (pogotowie, straż pożarna, policja itp. służby). Informacja medyczna 0046 498 26 80 00.

Z darmowego Internetu można korzystać w Miejskich Bibliotekach Publicznych lub w punktach w pobliżu przystani portowych. W Visby, w szczególności na przystani i w centrum miasta, wytyczone są miejsca, w których korzystać można z bezprzewodowego Internetu (przyłącza do telefonu komórkowego i laptopa).

Radio

Lokalne dostępne radio na wyspie to GOTLAND 100,2 Mhz.

Szwedzkie radio nadające międzynarodowe wiadomości w języku angielskim nadaje każdego dnia na falach 89,6 Mhz.

Waluta

Jak i w całej Szwecji walutą płatniczą na Gotlandii jest korona szwedzka - SEK. Dolary amerykańskie i Euro akceptowane są w wielu placówkach turystycznych. Międzynarodowe karty kredytowe akceptowane są w większości sklepów i restauracji.

Camping

Na Gotlandii wyznaczono miejsca campingowe, które oznakowane są na większości map turystycznych. Główne campingi to: Solhaga, Slite, Ljugarns, Fidenas, Warfholms, Tofta, Kneippbyns i Snäcks.

Pakiety

Dla podróżujących po Gotlandii dostępne są pakiety zniżkowe, w zależności od formy podróżowania są to:

  • pakiety weekendowe (opcje do wyboru)
  • pakiety rowerowe (w ofercie podstawowej: wypożyczenie roweru, mapa, przewodnik w języku angielskim, 3 noclegi w pokoju 2-osobowym)
  • pakiety dla podróżujących samochodem (w podstawowej ofercie: propozycja noclegu na campingach w sezonie letnim lub innym miejscu noclegowym zazwyczaj 5 noclegów, mapa, przewodnik, propozycja kierowana zazwyczaj dla 2 osób - dla dodatkowych pasażerów samochodu rabaty)