Helsingborg

Helsingborg

Helsinborg jest jednym z najstarszych miast w Szwecji, ósmym co do wielkości - zamieszkałym przez ponad 91 000 mieszkańców. Położone w regionie Skania. Zaledwie 4 km dzielą je od duńskiego miasta Helsingor, które znajduje się dokładnie po drugiej stronie cieśniny Sund.

W czasach średniowiecza miasto należało do Danii i było bardzo ważnym ośrodkiem administracyjnym i militarnym. Wraz ze znajdującym się po przeciwnej stronie wody Helsingorem od 1429 roku miasto stanowiło punkt poboru cła wszystkich przepływających jednostek. Od XVII wieku należy do Szwecji.

Helsingborg: morze
Helsingborg: uliczka

Helsingborg

Helsingborg jest miastem portowym, zachwyca turystów dobrze zachowaną zabudową starego miasta z brukowanymi uliczkami i pozostałościami starego zamku Kärnan. Okolice miasta zachęcają do spędzania czasu aktywnie, odkrywając ścieżki ukryte w lasach - to doskonałe miejsca na piknik, spacer, bieg czy jazdę na rowerze.

Helsingborg
Helsingborg

Warto zobaczyć

Kärnan

Zamek wybudowany w XII wieku jako twierdza obronna. Sto lat później do zamku dobudowano kolejną wieżę która służyła jako rezydencja dla młodego króla Eryka i królowej Ingeborg. Zamek był ważnym punktem strategicznym w starciach z Danią. Dzisiaj w jednej z dwóch wież znajduje się restauracja.

St. Maria Kyrka

XIV-wieczny kościół Najświętszej Marii Panny budowany przez 100 lat. Kościół szwedzkiego kościoła ewangelicko-luterańskiego w Helsingborgu, położony w centrum miasta przy Södra Storgatan/Mariatorget. Ciekawym elementem wnętrza jest szafka ołtarzowa, w której znajdują się sceny z życia Jezusa. Kościół objęty jest ochroną jako zabytek.

Sofiero Castle

Letnia rezydencja królewska otoczona pięknym ogrodem. Niektóre pomieszczenia są udostępnione zwiedzającym, którzy mogą obejrzeć kolekcję mebli i dzieł sztuki zebranych przez szwedzkich monarchów. W parku zgromadzona jest imponująca kolekcja rododendronów, najlepsza w całej Europie. Z Sofiero roztacza się widok na wybrzeże Danii i Pałac Kronborg. W Sofiero mieści się jedna z dziesięciu najlepszych restauracji w Szwecji.

Fredriksdal

Muzeum na otwartym powietrzu, w skład którego wchodzą historyczne parki, ogrody, domy i farmy. Jest to miejsce gdzie styka się folklor z przeszłością. Spacerując alejkami można podziwiać ciekawe okazy roślin i zwierząt. Muzeum oferuje też sklepy z pamiątkami, gdzie nabyć można tradycyjnie wyrabiane słodycze i przepiękne kwiaty.

Dunker Culture House

Centrum kultury i sztuki. Darczyńcą dzięki któremu centrum powstało i otrzymało nazwę, pochodzącą od jego nazwiska, był Henry Dunker - bogaty przedsiębiorca, właściciel fabryki gumy. Jego żona Gerda była zafascynowana szeroko rozumianą kulturą. Para nie doczekała się dzieci więc cały majątek jaki zgromadzili został przekazany miastu Helsingborg, z tych funduszy utworzono centrum. Mieści się ono w pięknej kamienicy zaprojektowanej przez duńskiego architekta Kima Utzona, który jest synem Jorna Utzona słynnego z zaprojektowania budynku opery w Sydney. W centrum odbywają się pokazy, wystawy, spotkania ludzi sztuki i kultury, spektakle teatralne i koncerty.

Drogowskazy

Dokąd Adres Witryna
Kärnan Slottshagsgatan, 250 07 Helsingborg www
St. Maria Kyrka Kościół Mariacki, Mariatorget, 251 14 Helsingborg -
Sofiero Castle Sofierovägen 131, 252 84 Helsingborg www
Fredriksdal Muzeum na otwartym powietrzu, Gisela Trapps väg 1, 254 37 Helsingborg www
Dunkers kulturhus - Centrum sztuki Kungsgatan 11, 252 21 Helsingborg www

Poznaj miasta:

Atrakcje regionu:

Muzeum na otwartym powietrzu

Muzeum na otwartym powietrzu