Kempingi (Camping)

Kempingi (Camping)

W Szwecji obowiązuje tzw. Allemansrätten czyli “prawo wszystkich ludzi” jest to konstytucyjnie zapewniony każdemu obywatelowi oraz odwiedzającemu kraj, dostęp do zasobów przyrody i swobodnego wędrowania oraz biwakowania w wybranym miejscu. Jednak nie jest to konieczne, bo sieć kempingów w Szwecji jest bardzo dobrze rozwinięta.

Jest ich ponad 500 i rozlokowane są w różnych częściach kraju. Większość zrzeszona jest w organizacjach dzięki czemu bardzo duży nacisk kładzie się na ich jakość i przygotowanie na przyjęcie gości. Na kempingach oprócz możliwości rozbicia namiotu, do wyboru są domki kempingowe, przyczepy i bungalowy. Są to miejsca bardzo dobrze wyposażone - na miejscu są kuchnie, łazienki ogólnodostępne. Większość akceptuje pobyt ze zwierzętami. Na kempingach zwykle są place do zabaw dla dzieci, czasem basen.

Szwecja - Kemping

Kemping

Aby móc nocować na kempingu należy wykupić Camping Key Europe czyli kartę kempingową. Jest to duże ułatwienie przy meldowaniu na kolejnych kempingach - służy ona jako dokument tożsamości, stanowi również ubezpieczenie dla jej posiadacza. Kartę należy wykupić w miejscu pierwszego noclegu, wystarczy 1 karta dla rodziny, pary, czy grupy. Koszt to kilkanaście Euro i jest ona ważna do końca roku kalendarzowego.

Więcej informacji

Po więcej informacji warto sięgnąć bezpośrednio na stronach tematycznych.

Wybrane kempingi

Wybrane miejsca kempingowe w Szwecji.