Miasta Szwecji

Miasta Szwecji

Szwecja - wysoki standard życia, wymarzone wręcz warunki socjalne, kultura osobista mieszkańców, a do tego zachwycająca przyroda, no i oczywiście tętniąca gospodarka. Miejsce narodzin słynnych marek, które są popularne na całym świecie. W świadomości wielu osób Szwecja kojarzy się w szczególności z kilkoma z nich: IKEA, Scania oraz Volvo.

Kraj, przez wielu uważany jest za wymarzone miejsce do zamieszkania. Idealne miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej lub podjęcia pracy. Szwedzi, których jest ok. 10 milionów zamieszkują głównie większe aglomeracje i okolice zlokalizowane na Południu Szwecji.

Szwedzi wybrali rower jako podstawowy środek transportu, szczególnie w miastach i miasteczkach jest on bardzo popularny. Wypożyczalnie rowerów lub sklepy ze sprzętem sportowym znajdą się w każdym dużym mieście. Turyści często wybierają zwiedzanie Szwecji na rowerze. Nic ich nie ogranicza, ponieważ według szwedzkiego prawa, każdy powinien mieć dostęp do zasobów przyrody. Wybierając się na taka wycieczkę, można rozbić namiot w każdym odpowiednim dla siebie miejscu. Oczywiście z zachowaniem szacunku dla obowiązujących reguł.

Podróżując samochodem po Szwecji, należy zapoznać się wcześniej z zasadami panującymi na drogach. W większości przypadków przepisy ruchu drogowego są takie same jak w Polsce. Parkując samochód w centrum miasta, należy wykupić bilet w parkometrze lub zainstalować aplikację na telefon, umożliwiającą wykup biletu. Za przekroczenie czasu, lub nie wykupienie biletu grozi mandat w wys. 500 - 1200 SEK.

Sztokholm
Göteborg
Helsingborg
Malmö
Uppsala
Herb Szwecji

Sztokholm

Największe miasto i zarazem stolica Szwecji. Siedziba rządu, parlamentu oraz rodziny królewskiej. Położone na 14 wyspach, które połączone są ze sobą 53 mostami oraz lądem stałym nad zatoką Saltsjön (Morze Bałtyckie) i jeziorem Mälaren wraz z łączącą je cieśniną Norrström. Miasto znajduje się na archipelagu sztokholmskim, który obejmuje ok. 24 000 wysp, wysepek i skał przybrzeżnych. Stąd miasto Sztokholm nazywane jest “Wenecją Północy”. Miasto znajduje się w centralnej Szwecji i podzielone jest na 18 mniejszych dystryktów. Sztokholm jest głównym ośrodkiem gospodarczym, przemysłowym oraz kulturalno-rozrywkowym. W sztokholmskiej filharmonii co roku rozdawane są Nagrody Nobla w dziedzinach naukowych i literackiej.

Więcej informacji

Göteborg

Miasto portowe, w południowej Szwecji, w regionie Skania. Miasto położone jest nad cieśniną Kattegat, znajdującą się na zachodzie kraju. Jedno z pierwszych miast Szwecji. Obecnie jego aglomeracja liczy ponad 900 tys. mieszkańców. W Göteborgu znajdują się dwa popularne i cenione wśród słuchaczy Uniwersytety. Miasto posiada największą w Skandynawii sieć tramwajową, która powstała na początku XX w. Göteborg jest bardzo atrakcyjny turystyczne m.in. dlatego, że to właśnie tu znajduje się największy park rozrywki w Skandynawii - Liseberg. Odwiedzają go rocznie ponad 3 miliony osób. Jedną z atrakcji jest drewniana kolejka górska - Balder. W mieście znajduję się siedziba takich koncernów jak SKF czy Volvo AB.

Więcej informacji

Helsingborg

Zabytkowe miasto portowe w Południowej Szwecji, położone przy najwęższym przesmyku cieśniny Sund i około 65 km w kierunku północnym od Malmö. Zaledwie 4 km od Duńskiego miasta Helsingør. Te dwa miasta odgrywały znaczącą role w kontroli handlu na Morzu Bałtyckim. Miasto zamieszkuje ok. 97 tys. osób. Serce miasta Helsingborg stanowi niewielki plac miejski, przy którym wznosi się okazały secesyjny budynek ratusza miejskiego (Rådhuset). W jego sąsiedztwie znajduję się okazały pomnik wybitnego szwedzkiego oficera Magnusa Stenbocka. Do cenniejszych zabytków miasta należy zamek Sofiero - królewska letnia rezydencja otoczona przepięknym parkiem.

Więcej informacji

Malmö

Średniej wielkości miasto portowe w Południowej Szwecji, w regionie Skania. Z miasta Malmö można dostać się do Kopenhagi mostem Öresund w zaledwie pół godziny. Miasto zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości w Szwecji. Mieszka w nim 300 tys. osób. Symbolem starego miasta jest miejski ratusz Rådhuset, natomiast nowego miasta jest nowoczesny wieżowiec - Turning Torso. Malmö stawia na odświeżenie wizerunku, turystów przyciągają tu nowoczesne zabudowania, most w chmurach Öresund oraz piękne plaże. Współczesne Malmö działa z myślą o zwiedzających - w centrum większość uliczek została zamknięta dla ruchu kołowego, dzięki czemu można swobodnie zrelaksować się w licznych kawiarniach.

Więcej informacji

Uppsala

Dawna stolica, czwarte po względem wielkości miasto Szwecji. Przede wszystkim historyczne i religijne serce kraju. Uniwersytet w Uppsali jest najstarszą uczelnią wyższą w Skandynawii. Innym niezwykłym obiektem historycznym wartym obejrzenia jest z pewnością katedra protestancka, zbudowana w stylu gotyckim i neogotyckim, obecnie pełniąca rolę kościoła katedralnego arcybiskupów Uppsali, miejscowej parafii, oraz narodowego sanktuarium, królestwa Szwecji. W katedrze odbywały się koronacje monarchów szwedzkich. Miasto znajduję się w Centralnej Szwecji, 70 km od Sztokholmu. Zamieszkuje je ok. 150 tys. mieszkańców.

Więcej informacji