Pogoda w Szwecji

Pogoda w Szwecji

Klimat w Szwecji jest umiarkowany, prąd północnoatlantycki (Golfsztrom) ma duży wpływ na klimat kraju i czyni go o wiele łagodniejszym niż mogłoby się wydawać patrząc na położenie Szwecji - w północnej części Europy.

Średnia temperatura w lipcu to +15° do 17°C na południu kraju, do +10° do 11°C w północnej części kraju, gdzie lato jest krótkie i chłodne.

Na północy zimy są mroźne i surowe, a średnia temperatura dochodzi do -14°C, co ciekawe na południu kraju średnia temperatura w styczniu to +1°C.

Pogoda w Szwecji

Aktualne informacje pogodowe w Szwecji, Sztokholmie, Ystad oraz innych miastach i regionach publikuje na swoich stronach internetowych Szwedzki Instytut Meteorologii i Hydrologii. Witryna SMHI: smhi.se

Szwecja dzięki swojemu wydłużonemu kształtowi i odległością pomiędzy północą a południem kraju, która wynosi 1600 km, może pochwalić się zarówno wspaniałymi lodowcami i mroźnymi zimami na dalekiej północy, jak i urokliwymi równinami, pięknymi lasami i malowniczymi jeziorami na południu.

Warto wiedzieć, że w Szwecji długość dnia jest zależna od pory roku. Na północy kraju przez dwa miesiące świeci słońce polarne, w lapońskiej Kirunie słońce świeci od maja do lipca, a w zimie są noce polarne.

Pogoda dla miast

Aktualna pogoda dla wybranych szwedzkich miast.

Aktualizacja...
Aktualizacja...
Aktualizacja...
Aktualizacja...

Dane pochodzą z openweathermap.org