Regiony Szwecji

Regiony Szwecji

Królestwo Szwecji zajmuje pierwsze miejsce wśród krajów skandynawskich pod względem wielkości oraz liczby mieszkańców. Choć większość spośród ponad 10 milionów osób skoncentrowana jest przy największych szwedzkich miastach, również obszary wysunięte daleko na północ kraju są zamieszkane. Krajobraz Szwecji jest bardzo zróżnicowany: to rozległe przestrzenie równin, ale także wysokie góry, fiordy, jeziora, no i linia brzegowa z pięknymi, piaszczystymi plażami.

Klimat Szwecji jest umiarkowany, zimy są chłodne ale nie skrajnie mroźne, jak w innych położonych na północy krajach. Faktem jest, że z roku na rok zauważalne są mniej mroźne zimy w kontekście całego kraju.

Szwecja jest monarchią konstytucyjną. Rodzina królewska cieszy się dużą sympatią wśród poddanych, jednak ich rola ogranicza się przede wszystkim do reprezentowania Szwecji. Na czele państwa stoi premier, a parlament jest jednoizbowy i wybierany na 4-letnią kadencję.

Szwecja zaskakuje przede wszystkim niesamowitą naturą i krajobrazami. Ilość jezior oraz akwenów wodnych, w których wędkarze mogą łowić ryby, jest ogromna. Ale nie tylko wędkarze znajdą tutaj coś dla siebie. Otwarte przestrzenie to idealne warunki do pieszych wędrówek lub wycieczek rowerowych. A w górach stoki narciarskie są idealne dla mniej lub bardziej zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów.

Regiony Szwecji: mapka
Szwecja: latarnia

Regiony

Na obszarze Szwecji możemy wyodrębnić 3 regiony: Szwecja Północna, Południowa oraz Centralna. Każdy z nich dzieli się również na kilka regionów terytorialnych, których łącznie jest 21.

Szwecja Północna

to obszar otwartych przestrzeni, dziewiczej przyrody i surowego klimatu. W tej części kraju nie trafimy na zatłoczone ulice czy zabytki architektury. Można tutaj przede wszystkim obcować z naturą i się wyciszyć. Mówiąc o tym regionie Szwecji nie możemy zapomnieć o zjawisku nocy i dni polarnych. Im dalej na północ od granicy koła podbiegunowego północnego, tym dzień polarny i noc polarna są dłuższe. Tutaj cisza aż unosi się w powietrzu. Jesteśmy sami z dziką, surową naturą nieskażoną jeszcze wysokimi budowlami i wszędobylskimi turystami z telefonami komórkowymi w dłoniach. Region ten jest ważną częścią dziedzictwa kultury szwedzkiej, a szwedzkie tradycje wiecznie żywe.

Więcej informacji

Szwecja Centralna

ma charakter nizinny, są to piaszczyste plaże, żółte pola rzepaku, lasy jak również nowoczesne wieżowce i szybko rozwijające się miasta. Ze względu na wygodne połączenia promowe z krajami basenu Morza Bałtyckiego, jest to region najczęściej odwiedzany przez turystów. W tej części kraju, mieszka najwięcej ludzi. Mieszkańcy skupieni są głównie wokół większych miast: Malmö i Göteborga. Obszar jest znany z pięknych zabytków i innych ciekawych atrakcji. Istotnym elementem infrastruktury kraju, jest każde miasto portowe południowej Szwecji, które tworzy bardzo ważny dla transportu środkowoeuropejskiego, węzeł komunikacyjny.

Więcej informacji

Szwecja Południowa

Region Szwecji centralnej graniczy od południa z Vastra Gotland i największym jeziorem kraju - Vänern, a od północy m.in. z regionem Jamtland. Środkowa Szwecja poszczycić się może zróżnicowanym charakterem natury. Znajdują się tu imponujące klify, granitowe skały, przepiękne jeziora itd. Warta odwiedzenia jest Dalarna z największym w Europie Północnej Parkiem Łosi, najwyższym wodospadem w Szwecji - Njupeskär, czy największym w Skandynawii ośrodkiem narciarskim Sälen. W tym regionie warto zobaczyć dwie stolice, dawną i dzisiejszą, czyli Uppsalę i Sztokholm.

Więcej informacji

Klimat

Przez wszystkie 4 pory roku temperatury są tu łagodne, a klimat jest tu ogólnie cieplejszy i bardziej suchy niż w innych krajach na tej samej szerokości geograficznej. Powodem tego stanu rzeczy jest prąd zatokowy Golfsztrom, niosący w te rejony ciepłe masy wodne. Wyjątkowymi elementami, charakterystycznymi dla Szwecji są skutki dużej rozciągłości z północy na południe. Przez to, długość nasłonecznienia znacznie różni się w zależności od miejsca, w którym przebywamy. Można również zaobserwować różnice w ukształtowaniu terenu, ponieważ na północy kraju można podziwiać dziewiczą naturę, a na południu szybko rozwijającą się infrastrukturę coraz bardziej pochłaniającą surowe krajobrazy.

Na większej części terytorium Szwecji panuje klimat umiarkowany, pomimo położenia kraju na północy. Kraj można podzielić na 3 strefy klimatyczne:

  • północ (klimat subpolarny)
  • południe (klimat morski)
  • centrum (klimat kontynentalny, wilgotny)

Za kołem podbiegunowym słońce nie zachodzi przez część lata oraz nigdy nie wschodzi przez część zimy. Sztokholm otrzymuje średnio 18 godzin słońca pod koniec czerwca oraz tylko około 6 godzin w grudniu. Roczna ilość godzin nasłonecznienia wynosi od 1100 do 1900 godzin. Słabo zaludniona północna część kraju, zajmuje blisko 60% powierzchni kraju. Około 15% powierzchni kraju leży za kołem podbiegunowym.