Szwecja

Sztokholm: Metro, komunikacja miejska

Królewskie miasto Sztokholm, stolica i największe miasto kraju. Pełni najważniejsze funkcje polityczne, ekonomiczne i kulturalne. Położone jest na 14 wyspach, które połączone są ze sobą 53 mostami oraz lądem nad zatoką Saltsjön (Morze Bałtyckie) i jeziorem Mälaren wraz z łączącą je cieśniną Norrström.

Komunikacja miejska w Sztokholmie jest bardzo dobrze rozwinięta. W jej skład wchodzą: metro, autobusy, szybka kolejka podmiejska i regionalna. Jednorazowy bilet można zakupić np. w kioskach, sklepach lub punktach obsługi. Jeśli planujemy dłuższy pobyt i intensywne zwiedzanie najlepiej zaopatrzyć się w karty czasowe tzw. Travelcard i tu do wyboru są: karty dobowe (24-godzinne), 48-godzinne lub 7-dniowe.

Sztokholm: metro
Sztokholm: bus

Metro (Tunnelbana)

Otwarte w 1950 roku, jest jedynym podziemnym systemem komunikacji w Szwecji i być może dlatego postawiono nacisk na to aby metro w Sztokholmie było niepowtarzalne - większość stacji to małe galerie sztuki. Dzięki niesamowitym projektom, rzeźbom czy muralom sztokholmskie stacje zyskały miano drugiego najpiękniejszego, zaraz po moskiewskim, metra na świecie.

Metro to 100 stacji, z czego 53 znajduję się na powierzchni ziemi, a 47 to stacje podziemne. Kolejka podziemna w Sztokholmie jeździ w ruchu lewostronnym.

Sieć Sztokholmskiego metra liczy 110 km, i składa się z 3 linii:

  • zielona (49 stacji, w tym 37 powierzchniowych. Trasa: Hässelby Strand-Hagsätra/Farsta Strand/Skarpnäck)
  • czerwona (36 stacji, w tym 15 powierzchniowych. Trasa: Ropsten/Mörby Centrum-Norsborg/Fruängen)
  • niebieska (20 stacji w tym 1 powierzchniowa. Trasa: Hjulsta/Akalla-Kungsträdgården)

Plan metra do pobrania .pdfPlan metra - do pobrania

Plan metra w SztokholmiePlan metra w Sztokholmie

Kolej podmiejska

Uruchomiono ją w 1967 roku, do dzisiaj sieć torów mierzy ok. 200 km i składa się z trzech linii.

Kolej regionalna

System kolei regionalnej, jedna z nich jest wąskotorowa. Bilety na pociąg można zakupić przez Internet, wydrukować lub odebrać w wyznaczonym punkcie. Zakup możliwy również w kasach biletowych na dworcu.

Autobusy

W Sztokholmie autobusy kursują bardzo często i punktualnie. Turyści wybierają ten środek transportu, głównie linię autobusową numer 47, która kursuje do muzeum statku Vasa oraz do Skansenu. Podróżując autobusem pamiętajmy, że wsiadamy przodem, drzwiami przy kierowcy, a wysiadając należy przycisnąć przycisk stop przed przystankiem, na którym chcemy wysiąść.

Taksówki

Wygodna forma transportu. Taksówkę można zamówić przez telefon lub bezpośrednio na ulicy. Istnieją również taksówki, które wożą pasażerów po wodzie - Taxibåtar.

Łodzie

W celu zapewnienia komunikacji między wyspami archipelagu możliwe są połączenia wodne ze wszystkimi zamieszkanymi wyspami. Oferty rejsów są różnorodne, od krótkich wycieczek po całodniowe wyprawy połączone z posiłkiem i muzyką. Od wielu lat firma Waxholmsbolaget obsługuje przewozy łodziami po archipelagu. Do oferty wprowadzono rejsy parowcami, są to oryginalne statki dawniej służące bogatym mieszkańcom jako środek transportu pomiędzy ich letnimi rezydencjami a miastem. Na pokładzie parowca są restauracje, można więc przy smacznym posiłku napawać się cudownymi krajobrazami.

Lotniska

Sztokholm dysponuje dwoma międzynarodowymi lotniskami: Arlanda (40 km od miasta), które rocznie obsługuje ok. 18 milionów pasażerów oraz Bromma (8 km) z mniejszym udziałem w rynku bo ok. 2 miliony pasażerów rocznie.

Jest jeszcze mniejsze lotnisko Skavsta pod Nyköping (100 km od Sztokholmu), gdzie lądują głównie samoloty tanich linii lotniczych, z Polski latają tam samoloty przewoźnika Wizzair.

Z lotniska do centrum miasta najlepiej dostać się komunikacją miejską. Kursy autobusów dopasowane są do rejsów samolotów, podróż trwa około 40 min. Z lotniska Skavsta można też dostać się autobusem (Länsbuss) do stacji kolejowej w Nyköping.

Prom

Nie ma bezpośredniego połączenia promowego ze Sztokholmem, ale z Polski promy wypływają z Gdańska do Nynashamn, które położone jest ok. 60 km od miasta. Podróż trwa 19 godzin, na promie można wykupić kabinę i podróż spędzić w wygodnych warunkach. Na miejsce można dojechać własnym samochodem, ale również pociągiem i autobusem. Ze Sztokholmu promy wypływają do Helsinek, Turku lub Tallina, są to rejsy które trwają kilkanaście godzin i w tym czasie promy zatrzymują się również w Marienhamn na Wyspach Alandzkich. Promy są bardzo dobrze wyposażone, mają kabiny do dyspozycji pasażerów, restauracje, strefę relaksu, a na wielu z nich w czasie rejsy odbywają się pokazy i przestawienia, wszystko po to by umilić podróż.

Uwaga! W związku z tym, że Szwecja to państwo, które stara się niemal całkowicie zrezygnować z transakcji gotówkowych trzeba być przygotowanym na płatności tylko kartą i brak możliwości zakupu biletów na dowolny środek transportu u kierowcy.

Poznaj miasta: