Sztokholm

Sztokholm

Królewskie miasto Sztokholm, stolica i największe miasto kraju. Pełni najważniejsze funkcje polityczne, ekonomiczne i kulturalne. Położone jest na 14 wyspach, które połączone są ze sobą 53 mostami oraz lądem nad zatoką Saltsjön (Morze Bałtyckie) i jeziorem Mälaren wraz z łączącą je cieśniną Norrström.

Miasto nazywane jest "Wenecją Północy", a to ze względu na archipelag sztokholmski składający się z ponad 24 000 wysp, wysepek i skał przybrzeżnych.
Niezwykłe wrażenie robią one oglądane z pokładu promu, który ze Sztokholmu płynie m.in. do Helsinek.

Sztokholm
Sztokholm

Sztokholm

Najstarszą dzielnicą miasta jest Gamla Stan, czyli Stare Miasto, to właśnie tu na początku stulecia kupcy z Lubeki stworzyli bazę będącą ośrodkiem rzemiosła i handlu. I tak wokół Gamla Stan zaczęły powstawać kolejne sklepiki, warsztaty czy miejsca wymiany handlowej. Dzielnica położona jest na czterech wyspach: Stadsholmen, Riddarholmen, Strömsborg i Helgeandsholmen.

Prawdopodobnie miasto zostało założone przez Jarla Brigera czyli Brigera Magnussona, był on możnowładcą i jedną z najbardziej światłych postaci ówczesnej Szwecji. To on zachęcał niemieckich kupców do osiedlenia się w mieście, dzięki czemu powoli Sztokholm stawał się potęgą handlową, a rozwój miasta wpłynął na gospodarkę całej Szwecji. W 1252 roku po raz pierwszy wspomniano o mieście, a Briger wzniósł na jego terenie twierdzę Trzy Korony (Tre Kronor). Twierdza nie istnieje, a na jej miejscu stoi Pałac Królewski jest więc nadal jednym z najważniejszych punktów Sztokholmu. A trzy korony stały się symbolem Szwecji i widnieją na tzw. małym herbie.

Historia miasta jest burzliwa. Na przełomie wielu wieków miasto zyskiwało swój charakter i architekturę, która może być podziwiania do dzisiaj. A teraz Sztokholm to metropolia, którą wraz z zespołem miejskim zamieszkuje ok. 1,5 miliona mieszkańców. Sztokholm to miasto nowoczesne, cały czas prężnie się rozwija w sensie gospodarczym, turystycznym i kulturalnym. Zachwyca przestrzenią, przyrodą i historią która daje o sobie znać na każdym kroku. Dzięki powieści Stiega Larssona “Millenium” zyskało na pewno nowych wielbicieli w postaci czytelników i fanów skandynawskich kryminałów, którzy zapragnęli zwiedzać miasto śladami Lisbeth Salander i Mikalea Blomkvista.

Sztokholm
Sztokholm

Warto wiedzieć

W biurze informacji turystycznej, można zaopatrzyć się w Stockholm Pass, to karta, która zapewnia darmowy wstęp do ponad 60 atrakcji m.in. do Muzeum Nobla, Skansenu czy Pałacu Królewskiego. Karta Sztokholmska dostępna jest w dwóch wersjach: z możliwością przejazdu komunikacją miejską lub bez.

Uwaga: Jeśli zamierzamy zwiedzić wiele obiektów oraz muzeów, to city pass jak najbardziej będzie korzystny, z powodu wysokich cen w Szwecji.

Uwaga: Będąc w Sztokholmie należy liczyć się z zakazem palenia tytoniu, który obowiązuje we wszystkich restauracjach, pubach i kawiarniach. Płacąc za posiłek warto pamiętać, że napiwek jest wliczony w cenę. Alkohol sprzedawany jest osobom, które ukończyły 20 rok życia.

Sprawdź: jak dojechać do Szwecji

Środki transportu

Metro (Tunnelbana)

Jest nie tylko najszybszym środkiem komunikacji ale także pięknie przyozdobioną galerią liczącą 110 km. Sztokholmskie metro składa się z trzech lini:

  • zielona (49 stacji, w tym 37 powierzchniowych. Trasa: Hässelby Strand-Hagsätra/Farsta Strand/Skarpnäck)
  • czerwona (36 stacji, w tym 15 powierzchniowych. Trasa: Ropsten/Mörby Centrum-Norsborg/Fruängen)
  • niebieska (20 stacji w tym 1 powierzchniowa. Trasa: Hjulsta/Akalla-Kungsträdgården)

Plan metra do pobrania .pdfPlan metra - do pobrania

Plan metra w SztokholmiePlan metra w Sztokholmie

Więcej informacji na temat metra i komunikacji miejskiej w Sztokholmie.

Lotniska

Sztokholm dysponuje dwoma międzynarodowymi lotniskami: Arlanda (40 km od miasta), które rocznie obsługuje ok. 18 milionów pasażerów oraz Bromma (8 km) z mniejszym udziałem w rynku bo ok. 2 miliony pasażerów rocznie.

Jest jeszcze mniejsze lotnisko Skavsta pod Nyköping (100 km od Sztokholmu), gdzie lądują głównie samoloty tanich linii lotniczych, z Polski latają tam samoloty przewoźnika Wizzair.

Komunikacja miejska

W jej skład wchodzą: autobusy, kolejka miejska, regionalna i tramwaje oraz niektóre statki kursujące po szkierach. Bilet, który obowiązuje we wszystkich środkach komunikacji można kupić np. w kioskach, sklepach, punktach obsługi. Zakup większej ilości biletów obniża ich cenę.

Łodzie

W celu zapewnienia komunikacji między wyspami archipelagu możliwe są połączenia wodne ze wszystkimi zamieszkanymi wyspami. Oferty rejsów różnorodne od krótkich wycieczek po całodniowe wyprawy połączone z posiłkiem i muzyką.

Warto zobaczyć

Gamla Stan (Stare Miasto)

Obejmuje swym zasięgiem 4 wyspy: Stadsholmen, Ridderholmen, Helgeandsholmen i Stromsborg. Stare miasto do dziś zachowało swój średniowieczny wygląd i klimat, jest atrakcją dla koneserów sztuki, posiada niezliczoną ilość zabytków architektury, które trzeba zobaczyć aby poczuć ducha odległej epoki. Najważniejszym miejscem miasta jest oficjalna królewska rezydencja czyli Pałac Królewski - tradycyjnie jeśli rodzina monarchów jest na miejscu na maszcie powiewa flaga Szwecji.

Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami warto odkrywać pozostałości starych fortyfikacji i warsztatów. Konieczne są też odwiedziny w którejś z licznych kawiarni i restauracji, gdzie przy dźwiękach muzyki można zaspokajać rozmaite apetyty począwszy od kulinarnych kończąc na delektowaniu się zabytkowymi wnętrzami.

Stortorget

Rynek w Sztokholmie, plac główny, do którego przylega gmach giełdy - Bosen. To właśnie w tym budynku odbywają się spotkania Akademii Szwedzkiej, która co roku decyduje o przyznaniu literackiej Nagrody Nobla. Na parterze budynku otwarto Muzeum Nobla, w którym oglądać można przede wszystkim krótkie filmy poświecone wszystkim laureatom nagrody. Są też przedmioty należące do niektórych z nich, tak jak np. waga należąca do Marii Skłodowskiej-Curie.

Storkyrkan

Kościół Św. Mikołaja, najstarsza gotycka budowla w okolicy Starego Miasta. Do dziś zachowały się fragmenty z XII w. Katedra ta dla Szwedów ma ogromnie znaczenie, ponieważ w niej odbywają się wszystkie uroczystości dworskie. Uwagę przykuwa rzeźba św. Jerzego walczącego ze smokiem, pochodząca z XV w.

Kungliga Slottet

Pałac Królewski, budynek wzniesiony w XVII w. na miejscu twierdzy Trzy Korony. Wejścia do Pałacu strzegą dziś żołnierze gwardii królewskiej. Dla turystów atrakcją może być uroczysta zmiana warty, która jest prologiem do tego co znajduje się wewnątrz gmachu. W Pałacu jest łącznie 608 komnat, najstarsze wnętrza pochodzą z XVII w. Najbardziej interesujące jest pomieszczenie będące gabinetem króla Oskara II, w którym nie tknięto nic od czasu jego śmierci. Pałac Królewski który zachwyci tez każdego miłośnika klejnotów, w swym sercu skrywa bowiem skarbiec, gdzie obejrzeć można m.in. insygnia władzy królewskiej: 12 koron, jabłka i berła. W podziemiach znajduje się również królewska zbrojownia. Rodzina królewska nie mieszka w Pałacu, a w położonym nad jeziorem Malaren Drottningholm Slott - miejsce to zostało w 1991 roku wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Riddarholmen

Wyspa Magnatów. Zwiedzając zakątki Starego Miasta należy odwiedzić także Riddarhuser - Dom Magnatów, dawniej miejsce obrad parlamentu. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj główna komnata pamiętająca historyczne narady szwedzkich władców. Na wyspie znajduje się jeszcze jedno niezwykle ważne i otoczone czcią miejsce Ridderholms Kyrkan - kościół franciszkański, który kryje w swych murach ciała prawie wszystkich władców Szwecji.

Medeltidsmuseum

Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu jest ważnym punktem wędrówki po Starym Mieście dla każdego, kto chce cofnąć się i poczuć klimat epoki średniowiecza. Położone jest na wyspie Helgeandsholmen. Muzeum oferuje liczne skarby odkryte podczas wykopalisk, pozostałości obwarowań oraz starą zabytkową szubienicę. Samo muzeum powstało w 1970 roku i jego głównym celem było pokazanie dawnej historii miasta i rozbudzenie w mieszkańcach i turystach ciekawości poznania świata.

Stadsmuseet

Muzeum Miejskie jest kolejnym miejscem na starym mieście, gdzie zadbano o kultywowanie przeszłości. Eksponaty zebrane w muzeum odtwarzają historię Sztokholmu od czasów średniowiecza po XX wiek. Na szczególną uwagę zasługuje zbiór fotografii ilustrujący oblicze miasta z ubiegłego stulecia.

Moderna Museet

Muzeum Sztuki Współczesnej, znajduje się między Starym Miastem a wyspą Djurgarden. Muzeum prezentuje jedną z lepszych kolekcji XX w. dzieł sztuki np. prace Salwadora Dalego, Pabla Picassa i Rene Magritte'a. Muzeum ma wizję by stworzyć kolekcję dzieł niekonwencjonalnych, by zmuszać do myślenia i eksperymentowania ze sztuką. Odwiedzając wyspę można też podziwiać piękną panoramę miasta z tarasu widokowego.

Junibacken

Znajdujące się na wyspie Djurgarden muzeum poświęcone twórczości przede wszystkim Astrid Lindgren - pisarce szwedzkiej, która stworzyła takie postaci jak Pippi Langstrump czy “Dzieci z Bullerbyn” - jest niewątpliwe atrakcją dla najmłodszych. W podróż do świata bajek zabiera dzieci elektryczny pociąg, z okien którego podziwiają sceny znane z książek. Wyprawa obfituje w niesamowite widoki ruchomych postaci. Wszystkiego dopełnia oświetlenie i efekty dźwiękowe. Każdy uczestnik wyprawy może też wdrapać się na Czerwcowe Wzgórze. (Junibacken), pograć w gry komputerowe, lub odwiedzić księgarnie i sklep z zabawkami. Misją Junibacken jest zaszczepić w dzieciach miłość do książek.

Skansen

Najstarsze na świecie muzeum na wolnym powietrzu. Autor pomysłu Artur Hazelius pod koniec XIX w. postanowił ocalić tradycyjny, szwedzki styl życia. Zrekonstruował pochodzące z różnych stron kraju budynki, dzięki czemu dziś możemy spacerować pośród około 140 domków. Skansen pozwala zobaczyć na własne oczy tradycyjną pracę szewca, dmuchaczy szkła i garncarzy. Odpowiednie dla turystów lubiących wypoczynek na łonie natury. Przy skansenie działa Zoo, w którym oglądać można m.in. niedźwiedzie brunatne, foki czy łosie.

Vassamuseet

Muzeum Okrętu "Waza". Z pozoru budynek o dziwnym kształcie, kryje w sobie eksponat będący pamiątką dawnej świetności Szwecji. Okręt Waza o którym mowa powstał w latach 20 XVII wieku, w czasie trwania wojny trzydziestoletniej, z inicjatywy Gustawa II Adolfa. Statek miał upamiętniać sylwetkę założyciela dynastii Wazów - Gustawa I. Galeon zbudowano z najlepszej jakości drewna dębowego, zaopatrzono go w złoconą rufę oraz wykonane z brązu działa. Fundator zadbał także o stronę estetyczną okrętu - ozdobiono go rzeźbami w liczbie 700. W swój pierwszy i zarazem ostatni rejs wyruszył w 1628 r., z powodów silnych wiatrów zatonął wraz z załogą. Zawiódł pośpiech i parcie ze strony króla, który kazał dołożyć na pokładach dodatkowe działa. Statek był zbyt ciężki w górnej części a balast został rozłożony nierównomiernie. Można wiec powiedzieć, że statek Vasa był przykładem tego do czego doprowadzić może zbyt duża pewność siebie.

W roku 1956 archeolog Anders Frazen odnalazł wrak i rozpoczął prace wydobycia go z dna morza. Od 1961 przez kolejne 30 lat trwała jego rekonstrukcja. Co ciekawe statek zachował się w 95% w oryginalnej formie co powoduje, że jest on jednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów na świecie.

Metro

Jest najdłuższą na świecie galerią sztuki. Większość z 99 stacji została ozdobiona malowidłami, przemieniającymi zwyczajne hale biletowe, sufity i ściany w kolorowe mozaiki, będące ciekawymi dziełami sztuki współczesnej. Warto wiedzieć iż pracę kilkudziesięciu artystów można zobaczyć za cenę biletu metra. Metro zaczęto ozdabiać w roku 1957. Dziś do najpiękniejszych stacji należą: Hammerbyhojden (linia 19) zatytułowana Kozioł, T-Centralen (linia 11) peron wykuty w skale, ozdobiony ogromnymi kolorowymi liśćmi, Tensta (linia 10) zatytułowana W Hołdzie Imigrantom, Tekniska Hogskolan (Politechnika Królewska linia 15 i 24) stacja przyozdobiona naukowymi i technicznymi symbolami, Gardet (linia 13 i 14) stacja przyozdobiona fantastycznymi chrząszczami w szklanych gablotach. Stacja Stadion została pomalowana na pamiątkę zorganizowania Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1912 roku.

Szkiery Skärgarden

Zielone wyspy wygładzone przez lodowiec cieszą się wielkim zainteresowaniem turystów zwłaszcza latem. Na wyspach działa wiele kąpielisk, gdzie świetnie spędzą czas żeglarze, kajakarze i miłośnicy pływania. Większość wysepek jest udostępniona dla zwiedzających, wielu mieszkańców Szwecji ma na nich swoje domki letniskowe i są one doskonałą odskocznią od pędzącego życia w wielkich miastach.

Drogowskazy

Dokąd Adres Witryna
Storkyrkan - Katedra Trångsund 1, 111 29 Stockholm -
Kungliga Slottet - Zamek Królewski w Sztokholmie 107 70 Stockholm www
Riddarhuset - Dom Magnatów Riddarhustorget 10, 111 28 Stockholm www
Medeltidsmuseum - Muzeum Średniowiecznego Sztokholmu Strömparrterren 3, 111 30 Stockholm www
Moderna Museet - Muzeum Sztuki Współczesnej Exercisplan 4, 111 49 Stockholm www
Skansen - Muzeum na wolnym powietrzu Stifielsen Skansen, Djurgårdsslätten 49-51, 115 21 Stockholm www
Vassamuseet - Muzeum Okrętu "Waza" Galärvarvsvägen 14, 115 21 Stockholm www

Poznaj miasta:

Atrakcje regionu:

Szwedzki Dwór

Szwedzki Dwór

Dom Magnatów

Dom Magnatów

Muzeum Sztuki Współczesnej

Muzeum Sztuki Współczesnej

Skansen

Skansen

Muzeum Okrętu

Muzeum Okrętu "Waza"