Szwecja Centralna

Szwecja Centralna

Region Szwecji centralnej graniczący od południa z Vastra Gotland i największym jeziorem kraju - Vänern, a od północy m.in. z regionem Jamtland. Region charakteryzuje się pofałdowanym ukształtowaniem terenu, z wysokimi i malowniczymi górami, wzdłuż granicy z Norwegią.

W regionie tym warto odwiedzić dwie stolice, dawną i dzisiejszą, czyli Uppsale i Sztokholm. Miasta te dzieli niewielka odległość, ok. 70 km, więc w ciągu jednego dnia można, nie spiesząc się, zwiedzić oba miasta. Również pasjonaci aktywnego wypoczynku nie będą się nudzić, amatorzy narciarstwa, snowboardu i innych sportów - nie tylko zimowych - z pewnością znajdą coś dla siebie.

Szwecja środkowa i północna to regiony gdzie nie ma wielkich miast. Są za to małe, klimatyczne miasteczka i wioski, a każde z nich ma do zaoferowania ciekawą historię i szereg atrakcji dla turystów. Jest również przyroda, nieskazitelna, dzika, piękna. Dla turystów przygotowano wiele atrakcji zapewniających interesujące spędzenie wolnego czasu na łonie natury. Można skorzystać ze spływów rzeką na tratwach lub w canoe, można pojeździć konno, na rowerze szosowym, mtb czy do freeride, spacerować, a zimą jeździć na nartach, snowboardzie a nawet łowić ryby z przerębli.

Szwecja Centralna
Mapka: Szwecja Centralna

Region Dalarna

Wyżyna w dorzeczu rzeki Dal to właśnie region Dalarna. Jego główne miasto to Falun. Obwód ten jest uważany za centrum szwedzkiej tradycji ludowej. Jednym z "towarów" eksportowych Dalarny znanych w całym kraju są malowane ręcznie, czerwone, drewniane koniki (Dalahast).

Północno-zachodnia część regionu to głównie lasy, zamieszkiwane przez wiele gatunków zwierząt - spotkamy w nich m.in. rysie, niedźwiedzie. Bardzo popularny wśród mieszkańców i turystów jest Park Niedźwiedzi Grönklitt - to miejsce, gdzie można podglądać zwierzęta w ich naturalnym środowisku. W Parku Narodowym Fulufjället oglądać można imponujący, najwyższy w Szwecji, 112-metrowy wodospad Njupskär.

Region Dalarna jest swoistą granicą pomiędzy łagodnym klimatem południowej części kraju, a surowym klimatem północy. Odwiedzając Dalarnę koniecznie trzeba udać się w okolice jeziora Siljan, które położone jest w centralnej części terytorium. Swoją sławę jezioro zyskało dzięki niepowtarzalnej barwie, którą na własny użytek mieszkańcy nazwali "błękitem syljańskim".

Region do 1997 roku nosił nazwę Kopparberg (miedziana góra). Położony jest w samym centrum Szwecji, graniczy z Jämtland, Gävleborg, Västmanland, Örebro oraz Värmland.

Obszar podzielony jest na 15 gmin, zamieszkanych przez 284 tys. mieszkańców.

Region Dalarna
Region Dalarna

Region Värmland

Szczególnie popularny jest wśród narciarzy i amatorów spędzania wolnego czasu aktywnie. W regionie tym działa wiele ośrodków narciarskich, ale można także skorzystać z przejażdżki psim zaprzęgiem. Wspaniała przyroda to niewątpliwie jedna z głównych atrakcji tej części kraju. Co ciekawe ponad 60% tego terytorium porastają lasy, w których żyje wiele zwierząt. By podglądać je w ich naturalnym otoczeniu organizowane są wyprawy safari. W czasie takiego wyjazdu można spotkać lisa, rysia a nawet łosia. Każda pora roku jest odpowiednia by odwiedzić Varmland.

Największe miasto regionu to Karlstad, w jego okolicy obejrzeć można m.in. największe w Varmland skupisko kamieni runicznych (Dye), płaski kamień otacza krąg 11 kamieni. Podczas prac archeologicznych odkryto, że prawdopodobnie kręgi były dwa, w obrębie mniejszego odnaleziono kości człowieka i psa. Wiele podobnych miejsc znajduje się na tym terenie np. największy kamień runiczny, groby sprzed kilkuset lat.

Region podzielony jest na 16 gmin zamieszkanych przez ok. 277 tys. ludzi.

Region Örebro

Można powiedzieć, że region ten leży w samym sercu Szwecji. Pomiędzy Kilsbergen a jeziorem Hjalmar. Jedną z największych atrakcji tego terytorium i głównego miasta Örebro jest XIII-wieczny zamek wokół którego skupione jest całe życie mieszkańców.

Życie mieszkańców od wieków podporządkowane jest rzece, która przepływa przez miasto. Rzeka Svartan była ważnym traktem komunikacyjnym łączącym ze sobą sąsiednie prowincje. Teraz rzeka zapewnia rozrywkę wędkarzom - żyją w niej m.in. łososie. Po wodach rzeki pływają statki turystyczne, takie rejsy przyciągają w tą część regionu turystów spragnionych ciekawych atrakcji. Trasa wycieczki jest bardzo malownicza, szczególnie wiosną kiedy rozkwitają pąki na drzewach w ogrodach przy brzegu rzeki.

Region podzielony jest na 12 gmin, zamieszkanych przez ok. 291 tys. mieszkańców.

Region Södermanland (Sörmland)

Region ten z jednej strony graniczy z Morzem Bałtyckim a z drugiej z dwoma jeziorami Hjälmaren i Mälaren. Największym miastem regionu jest Eskiltuna - dawniej znane jako ośrodek przemysłu stalowego, dzisiaj to miasto szczególnie chętnie odwiedzane jest przez dzieci dla których atrakcją jest rodzinny Park Zoo, w którym organizowane są latem koncerty plenerowe i konkursy. W centrum miasta zwiedzać można dawne kuźnie.

Nykoping jest głównym miastem regionu. Będąc w mieście warto zajrzeć do zamku Nyköpingshus by zwiedzić muzeum Sörmlands, oprócz wystaw wewnątrz budynku przygotowano także trasę do zwiedzania na świeżym powietrzu. Prowadzi ona od portu przez najpiękniejsze zakątki miasta.

Ciekawostką jest muzeum lotnictwa, w którym obejrzeć można m.in. samolot Spitfire, który był wykorzystywany przez Brytyjczyków w bitwie o Anglię.

Region podzielony jest na 9 gmin, zamieszkanych przez ok. 280 tys. mieszkańców.

Region Västmanland

Dla prowincji ważnym czynnikiem rozwoju był i nadal jest przemysł. Odlewnia żelaza Engelsbergs została w 1993 roku wpisana na prestiżową listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ale oprócz przemysłu dla mieszkańców ważny jest kontakt z przyrodą, położenie regionu sprawia że jest on zróżnicowany pod względem geograficznym co ma wpływ na środowisko przyrodnicze.

Region ten graniczy z Södermanland, Örebro, Dalarna, Uppsala a także z jeziorem Melar. Podzielony jest na 10 gmin, zamieszkanych przez ok. 264 tys. mieszkańców.

Region Uppsala

Główne miasto regionu - Uppsala jest dawną stolicą Szwecji. Warto wspomnieć o kilku mieszkańcach tego miasta. Do tych najsławniejszych należy Karol Linneusz (stworzył m.in. system klasyfikacji organizmów) - warto odwiedzić muzeum poświęcone Linneuszowi oraz wspaniały ogród. Innymi zasłużonymi mieszkańcami byli Anders Celsjusz - twórca skali temperatur oraz reżyser Ingmar Bergman. W Uppsali warto odwiedzić katedrę w której koronowani i chowani są szwedzcy monarchowie.

Region ten graniczy z regionami Sztokholm, Södermanland, Västmanland, Gävleborg oraz z Morzem Bałtyckim. Podzielony jest na 8 gmin zamieszkanych przez ok. 349 tys. mieszkańców.

Region Stockholm (Sztokholm)

Najważniejszym ośrodkiem regionu jak i całego kraju jest Sztokholm - część miasta położona jest na 14 wyspach. Sztokholm jest pięknym, majestatycznym miastem z wieloma, godnymi uwagi zabytkami i muzeami. A dzięki temu, że harmonijnie współgra w Sztokholmie architektura z przyrodą miasto uważane jest za jedną z piękniejszych stolic europejskich.

Region podzielony jest na 26 gmin, zamieszkanych przez 2,1 mln mieszkańców.

Atrakcje regionu:

Muzeum lotnictwa

Muzeum lotnictwa

Zabawki w Tido

Zabawki w Tido

Psie zaprzęgi

Psie zaprzęgi

Ogrody Linneusza

Ogrody Linneusza

Regiony Szwecji: