Szwecja Północna

Szwecja Północna

Szwecja Północna - dla tych, którzy kochają przyrodę, spokój i kontakt z naturą. Jeśli komuś brakuje ogromnych, otwartych przestrzeni, ciszy, powietrza nie skażonego smogiem i krystalicznie czystej wody, a do tego nie będzie mu brakowało tłumów turystów, powinien odwiedzić północne regiony Szwecji.

Na próżno w tej części kraju szukać owianych legendą pereł architektury czy drogocennych eksponatów. Północny obszar Szwecji ma do zaproponowania coś zupełnie odmiennego, bezcennego - kontakt z nieskażoną działalnością człowieka naturą.

Szwecja Północna
Mapka: Szwecja Północna

Region Jämtland

Region ten charakteryzuje się małym stopniem zaludnienia. W jego głównym mieście - Ostersund mieszka ok. 45 tys. osób, a cały obszar ok. 50 tys. m2 zamieszkuje ok. 127 tys. osób.

W jeziorze Storsjön podobno mieszka "Storsjöodjuret" jeziorny potwór - niestety nadal nie udało się nikomu uwiecznić go na zdjęciu, dlatego będąc w okolicy trzeba koniecznie pamiętać o zabraniu aparatu fotograficznego.

Ciekawym miejscem w regionie Jämtland jest Moose Garden, czyli prywatne gospodarstwo rolne, na którym żyją łosie. Moose Garden położone jest w Orrviken niedaleko Ostersund. Co ciekawe właściciele prócz hodowli łosi zajmują się również porodukcją papieru. To właśnie z łosiego łajna, które zawiera celulozę powstaje tutaj papier.

Jämtland graniczy z regionami Dalarna, Gävleborg, Västernorrland, Västerbotten a także z terytorium Norwegii. Dawniej region ten należał do Norwegii. Do Szwecji przyłączony został w 1646 roku na podstawie traktatu pokojowego między Danią a Szwecją.

Region podzielony jest na 8 gmin zamieszkanych przez ok. 127 tys. osób.

Region Jämtland
Region Jämtland

Region Norrbotten

To najdalej na północ wysunięty region kraju, jego część ulokowana jest poza kołem polarnym, przez co od końca maja do sierpnia można obserwować na tym terytorium dzień polarny. Częstym zjawiskiem są zorze polarne.

Luleå to główny ośrodek regionu. Wraz z innymi miejscowościami położonymi przy wybrzeżu tworzy oryginalną atrakcję turystyczną. W tym regionie, gdzie klimat jest surowy, odcinek 200-km wybrzeża zwany jest Lapońską Riwierą ze względu na temperaturę wody, która w miesiącach letnich dochodzi nawet do 20°C.

W miasteczku Luleå mieści się Gammelstad - jest to kompleks parafialny, w skład którego wchodzi kościół oraz domki, które służyły pielgrzymom przybywającym do Luleå z różnych części kraju i świata. Gammelstad zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Norrbotten graniczy z regionem Västerbotten i zatoką Botnicką, a także z terytorium Norwegii i Finlandii. Jest to największy region w Szwecji - zajmuje prawie jedną czwartą całej powierzchni kraju. Położone jest tu najgłębsze jezioro (Hornavan, 232 metry) oraz najwyższy szczyt (Kebnekaise, ok. 2123 metry).

Region podzielony jest na 14 gmin. Największe miasto regionu - Luleå - zamieszkuje ok. 46 tys. osób.

Region Västerbotten

Region ten rozpościera się pomiędzy Zatoką Botnicką a granicą z Norwegią. Głównym atutem stanowiącym o rozwoju regionu są bogate zasoby mineralne. Vaterbotten posiada złoża miedzi, cynku, ołowiu i złota. Za bogactwo regionu możemy również uznać są lasy, a właściwie drewno pochodzące z wycinki drzew.

Głównym miastem jest Umeå położone w pobliżu rzeki Ume, która uchodzi do Zatoki Botnickiej.

Region podzielony jest na 15 gmin zamieszkanych przez ok. 259 tys. osób.

Region Vasternorrland

Härnösand to najważniejszy ośrodek regionu, w małym miasteczku warto zobaczyć katedrę Domkyrkan, którą wybudowano w latach 1843 - 1846, postawiono ją w miejscu dawnej katedry, która została spalona przez Rosjan. W 1997 roku do użytku oddano most High Coast (Hoga Kusten), który jest jednym z najdłuższych mostów w Europie. Przy projekcie mostu wzorowano się na Golden Gate czyli jednym z najbardziej rozpoznawalnych mostów na świecie, który znajduje się w San Francisco.

Kolejnym miejscem w Szwecji, które zostało uhonorowane wpisem na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO jest Park Narodowy Skuleskogen. W parku tym oprócz bogatej fauny i flory zachowały się ślady dawnych mieszkańców tych terenów, odnaleziono m.in. kurhany z epoki brązu.

Region graniczy z Gävleborg, Jämtland, Västerbotten a także z zatoką Botnicką. Region podzielony jest na 7 gmin zamieszkanych przez ok. 244 tys. osób.

Region Gävleborg

Gävleborg graniczy z regionami Jämtland i Vasternorland, położony jest nad Zatoką Botnicką. Główne miasto to Gävle. W mieście warto odwiedzić Muzeum Miejskie, które ma prawie 20 tysięcy eksponatów.

Region położony jest w południowej części Norrlandii. W jego skład wchodzą dwie krainy historyczne, Gästrikland oraz Hälsningland. Panują tu idealne warunki dla wędkarzy oraz myśliwych.

Region podzielony jest na 10 gmin, zamieszkanych przez ok. 279 tys. osób.

Atrakcje regionu:

Moose Garden

Moose Garden

     

Regiony Szwecji: