Szwecja Południowa

Szwecja Południowa

Szwecję zamieszkuje ok. 10 milionów ludzi, z czego większość wybrała południową część kraju. Mieszkańcy koncentrują się wokół większych miast rejonu: Malmö i Göteborga.

Szwecja południowa ma bardzo wiele do zaoferowana nawet najbardziej wymagającym turystom - wspaniałe zabytki, perły architektury, muzea pełne drogocennych i ciekawych eksponatów, ale co ważniejsze ma zupełnie darmową atrakcję: przyrodę. Ekologia jest dla Szwedów jak religia, wyznaje ją każdy, od najmłodszych lat. I to się opłaca, bo przyroda oddaje im wszystko co ma najlepszego, z nawiązką.

Szwecja Południowa
Mapka: Szwecja Południowa

Region Skania

Najdalej na południe wysunięty region Szwecji - Skania przez wiele lat należała do sąsiedniej Danii (Malmö należało do Królestwa Duńskiego do roku 1658). Związek z Danią jest nadal widoczny m.in. w języku jakim posługują się mieszkańcy tego regionu. Wieloletnie spory o przynależność Skanii rozwiązał pomysł budowy przeprawy mostowo-tunelowej łączącej Szwecję z Danią.

Oresund, bo taka jest nazwa mostu powstał w kooperacji budowniczych i inżynierów duńskich i szwedzkich. Budowa mostu miała także zacieśnić współpracę pomiędzy duńskimi i szwedzkimi uniwersytetami oraz umożliwić szybką wymianę studentów pomiędzy uczelniami.

Malmö - główne miasto regionu Skania jest trzecim co do wielkości miastem Szwecji. Jest ważnym węzłem komunikacyjnym z sąsiednią Danią, właśnie dzięki przeprawie mostowo-tunelowej, która znacznie ułatwiła komunikację z Kopenhagą. Zyskują na tym także mieszkańcy obu państw, którzy szybko przemieszczają się z jednego kraju do drugiego. Oczywiście ma to swoje dobre strony również dla turystów, którzy podczas wizyty w Malmö mogą odwiedzić królewską Kopenhagę. Przeprawa przez most jest płatna dla samochodów osobowych i autobusów, można także skorzystać z dogodnego połączenia kolejowego łączącego oba miasta.

Najwyższym wzniesieniem jest Magleröd (212 m n.p.m.), największym zbiornikiem wodnym - jezioro Ivösjön. Znajdują się tutaj trzy parki narodowe: Söderåsen, Dalby Söderskog i Stenshuvud. Siedzibą władz regionu jest Malmö.

Region podzielony jest na 33 gminy zamieszkane przez ok. 1,3 mln mieszkańców.

Most nad Sundem
Most nad Sundem

Skania: co warto zobaczyć

Tajemnicze kamienne kręgi Ales Stenar. Intrygujące Ystad z historyczną starówką, idealne miasto na długi spacer. Spokojna i urokliwa rybacka wioska Kåseberga. Poznaj urokliwe zakątki Skanii.

Ales Stenar
Ales Stenar

Ales Stenar

Mało kto wie, że także w Szwecji można zobaczyć tajemnicze kamienne kręgi. Może nie są one tak znane i popularne jak te na Wyspach Wielkanocnych czy w Anglii, co nie znaczy, że nie są warte zobaczenia. Te 59 kamieni, kształtem przypominających statek znajduje się niecałe 20 kilometrów od Ystad. Można tutaj dotrzeć rowerem wzdłuż linii brzegowej.

W jakim celu powstał ten kamienny krąg do dzisiaj nie wiadomo i pewnie już nigdy się nie dowiemy. Powstało kilka teorii o jego przeznaczeniu, jedna z nich mówi, że krąg służył jako kalendarz astronomiczny lub kalendarz słoneczny. Niezależnie jednak w jakim celu został on stworzony, nie można zaprzeczyć, że widok na morze z tego miejsca zapiera dech w piersiach.

Co roku w miejsce to przybywają nie tylko turyści. W 2008 roku odbyła się tutaj naga ceremonia z okazji rozpoczęcia wiosny. Każdego roku w dniu przesilenia zimowego o zachodzie słońca zbierają się w Ales Stenar czarownice.

Ystad

To słynące ze średniowiecznej, szachulcowej zabudowy miasteczko dla wielu kojarzone jest przede wszystkim jako miasto portowe. Dopływają bowiem tutaj statki ze Świnoujścia, dostać można się również stąd na duńską wyspę Bornholm. Do dnia dzisiejszego zachowało się tutaj kilka późnośredniowiecznych budynków, folwark Kemnerska czy Apotekarhuset z XV wieku. Najpopularniejszym i zarazem głównym kościołem miasta jest kościół Sankta Maria kyrka. Fani kryminałów kojarzą Ystad jako miejsce akcji książek Henninga Mankella o komisarzu Kurcie Wallanderze. To tutaj słynny detektyw próbuje rozwikłać kryminalne tajemnice. Również w Ystad nakręcone zostały ekranizacje kilku części serii książek.

Ystad jest świetną bazą wypadową dla wycieczek rowerowych. To tutaj kończy się szwedzki odcinek Bałtyckiego Szlaku Rowerowego o długości 2500 kilometrów, który zaczyna się na północy przy granicy z Finlandią.

Bez wątpienia Ystad to idealny kierunek na jednodniowy wypad z Polski.

Kåseberga

Niewielka, urocza wioska rybacka co roku odwiedzana jest przez wielu turystów. To idealne miejsce dla fanów wszelkiego rodzaju aktywności, można tutaj uprawiać paralotniarstwo, wędkarstwo, surfing. Osoby preferujące mniej wymagające atrakcje mogą obserwować ptaki, podążać śladem stad owiec lub po prostu spacerować wzdłuż wybrzeża. Świeże oraz wędzone ryby można zakupić w wędzarni położonej pod stromymi klifami wznoszącymi się nad Bałtykiem.

Zaledwie pięć kilometrów od Kåsebergi zobaczymy jedyny ufortyfikowany okrągły kościół w Skanii, powstały w XII wieku. Mistrz murarski kościoła to ta sama osoba, która budowała słynne okrągłe kościoły na duńskim Bornholmie.

Lund

Najsławniejsze ze sprawą mieszczącego się tutaj uniwersytetu - Lund, co roku przyciąga zarówno studentów jak i turystów z różnych części świata. To przede wszystkim studenci nadają Lund, będącemu jednym z najstarszych miast w Szwecji, magiczny klimat. Znajduje się tutaj wspaniała i majestatyczna katedra z XII wieku, z wieżami o wysokości 55 metrów, kryptą oraz zegarem astronomicznym. Miasto pełne jest różnego rodzaju muzeów, do tych najciekawszych należy muzeum Skissernas, Muzeum Historyczne czy Kulturen, czyli wspaniałe muzeum na świeżym powietrzu. Należący do Uniwersytetu bujny ogród botaniczny ma w swoich zbiorach ponad 7 tysięcy gatunków. Opuszczając mury miasta znajdziemy się na przepięknych terenach, pełnych malowniczych równin, urokliwych lasów bukowych czy złotych pół rzepakowych.


Region Västra Götaland

W tym rejonie, ośrodku przemysłu włókienniczego, oprócz spacerów po butikach warto zobaczyć także jeden z piękniejszych zamków w Szwecji - Läckö, otoczony bajecznym ogrodem, położony nad brzegiem jeziora Vänern (największe jezioro w Szwecji). Białe ściany zamku na tle bezchmurnego nieba robią duże wrażenie. Zamek znajduje się ok. 20 km od miejscowości Lidköping.

Główne miasto Västra Götaland to Göteborg położone w południowo - zachodniej części kraju. Najważniejszym punktem miasta jest port, największy w Skandynawii. Göteborg posiada liczne parki, nie bez przesady można powiedzieć, że to zielone miasto. To także miejscowość, dla której charakterystyczne są eksperymenty architektoniczne m.in. wieża widokowa Göteborgsutkiken, usytuowana w dzielnicy portowej, jej czerwono - biała specyficzna konstrukcja przyciąga wzrok turystów. Kolejną perełką jest oddany do użytku w 1994 roku budynek opery Göteborg Opera House zaprojektowany przez Jan Izkovitza.

Region ten graniczy z Värmland, Örebro, Östergötland, Jönköping, Halland, a także z Norwegią, z jeziorami Vättern i Vänern oraz z cieśniną Skagerrak. Podzielony jest na 49 gmin zamieszkanych przez ok. 1 650 000 mieszkańców.

Region Östergötland

Tylko 1,5 godziny jazdy od Sztokholmu położony jest region Östergötland, niewielkie odległości pomiędzy atrakcjami regionu oraz dobrze przygotowana infrastruktura noclegowa sprawia, że co roku w ten region przyjeżdża coraz więcej turystów. Jedną z największych atrakcji jest Kolmarden Djurpark, czyli Park Safari, gdzie obejrzeć można m.in. pokazy z delfinami, skorzystać z przejażdżki po parku, a dla maluchów to dobra okazja by zobaczyć na wolności dzikie zwierzęta, które do tej pory widziały tylko na zdjęciach lub w Zoo.

W Linköping mieści się Uniwersytet Linköping założony w 1969 roku. Studenci z różnych części świata przyjeżdżają do małego miasteczka by studiować inżynierię komputerową, elektronikę a także nauki społeczne i inne kierunki nauczania.

Jedną z największych atrakcji Szwecji jest przeprawa łodzią przez Kanał Gotyjski - jest to śródlądowe połączenie Sztokholmu z Göteborgiem. Organizowane są kilkudniowe rejsy, które umożliwiają poznanie zakątków kraju z pokładu łodzi. Wzdłuż Kanału Gotajskiego poprowadzono trasę rowerową.

Region podzielony jest na 13 gmin zamieszkanych przez ok.445 661 tys. mieszkańców.

Region Kalmar

Kalmar to niewielkie miasteczko w południowo-wschodniej części kraju, jest najważniejszym miastem regionu o tej samej nazwie. Najstarsze odnalezione informacje o mieście Kalmar pochodzą z XI wieku, ale znaleziono ślady, które wskazują, że tereny te były zamieszkałe już w epoce kamiennej.

Z miasta jest połączenie lądowe z wyspą Olandią, mostem Ölandsbron, który jest najdłuższym mostem w Szwecji (ponad 6000 metrów długości). Wyspa ta jest drugą co do wielkości wyspą Szwecji. Pierwsza jest sąsiednia Gotlandia. Obie są bardzo popularne także wśród turystów z różnych krajów.

W Kalmar warto zobaczyć miejscową katedrę i Zamek Kalmarski, który wygląda jakby został wyciągnięty z baśni o księżniczkach. Podczas zwiedzania szczególnie dużo atrakcji czeka na najmłodszych m.in.: wizyta w królewskiej kuchni, w małym warsztacie dzieci mogą próbować swoich sił i tworzyć własną biżuterię, stroje z epoki itp.

Z zamkiem tym wiąże się także Polska historia - w roku 1598 zamek zdobył król Polski - Zygmunt III Waza.

Region ten graniczy z Kronoberg, Jönköping, Blekinge oraz Östergötland. Na wschód od lądu, na Morzu Bałtyckim leży wyspa Gotlandia. Region podzielony jest na 12 gmin zamieszkanych przez ok. 236 tys. mieszkańców.

Region Jönköping

Jönköping jest oddalone od Sztokholmu o 330 km, od Göteborga 140 km a od Kopenhagi (Dania) 290 km. Jest jednym z największych regionów Szwecji. Do ciekawszych miejsc jakie znajdują się w mieście należy Muzeum Zapałek (Tändsticksomradet).

Region ten graniczy z Halland, Västra Götaland, Östergötland, Kalmar oraz Kronoberg. Region podzielony jest na 13 gmin zamieszkanych przez ok. 348 tys. mieszkańców.

Region Halland

Najlepsze plaże Szwecji są w regionie Halland, strzeżone kąpieliska - idealne dla rodzin z dziećmi. Wybrzeża w okolicach Varberg przyciągają amatorów sporów wodnych, przede wszystkim windsurferów ze względu na ukształtowanie dna morskiego, warunki wietrzne, ładne, szerokie plaże. Halland to także wspaniałe rezerwaty przyrody, a jest ich w tym regionie aż 120, np. rezerwat przyrody Danska fall.

Najważniejszym miastem regionu jest Halmstad, gdzie zwiedzić można Halmstad Slott, XVII-wieczny zamek wzniesiony przez króla duńskiego.

Region położony na południowym zachodzie kraju nad cieśniną Kattegat. Graniczy z regionami Västra Götaland, Jönköping, Kronoberg oraz Skåne. Do 1658 r. Halland należał do królestwa duńskiego.

Region dzieli się na 6 gmin, zamieszkanych przez ok. 319 tys. mieszkańców.

Region Kronoberg

Siedziba władz regionu mieści się w Växjö, które w 2007 roku otrzymało nagrodę Związku Miast Bałtyckich za skuteczne działania, które doprowadziły do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, od roku 1993 aż o 30%.

Mieszkańcy i władze Växjö nadal starają się, aby ograniczyć produkcję spalin. Nie tylko obrzeża, ale również centrum wypełnione jest po brzegi zielenią, zagospodarowane parkami, alejami, ścieżkami rowerowymi oraz biegowymi. W mieście utworzono Dom Emigranta, który ma upamiętnić emigrację ponad miliona Szwedów do Stanów Zjednoczonych w latach 1850-1930.

Kronoberg graniczy z regionami takimi jak Skåne, Halland, Jönköping, Kalmar oraz Blekinge. Region podzielony jest na 8 gmin zamieszkanych przez ok. 190 tys. mieszkańców.

Region Blekinge

Do 1658 roku, region Blekinge należał do Królestwa Danii. Malownicze wybrzeże, z zatoczkami i wysepkami przyciąga turystów chcących odpocząć w tej sielskiej atmosferze.

Ale Blekinge ma także wiele atrakcji do zaoferowania, już samo miasto Karlskrona powinno być obowiązkowym punktem zwiedzania, choćby ze względu na to, że zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a wszystko dzięki temu, że w mieście siedzibę miała Szwedzka Królewska Marynarka. Rozbudowa miasta pod kątem umiejscowienia w nim floty wojennej wpłynęła na to, że był to dawniej jeden z ważniejszych portów w kraju.

Region położony jest na południu Szwecji, graniczy z Skåne, Kronoberg i Kalmar oraz Morzem Bałtyckim. Region podzielony jest na 5 gmin zamieszkanych przez ok. 157 tys. mieszkańców z czego 32 tys. mieszka w Karlskronie.

Atrakcje regionu:

Zamek Läckö

Zamek Läckö

Park Safari

Park Safari

Dom Emigranta

Dom Emigranta

Katał Gotajski

Katał Gotajski

Regiony Szwecji: