Uppsala

Uppsala

To dawna stolica Szwecji, położona w południowo - wschodniej części kraju nieopodal Sztokholmu. Uppsala jest siedzibą znanego w całej Europie uniwersytetu, i miejscem rodzinnym Ingmara Bergmana (cenionego reżysera), oraz uppsalskiego geniusza Karola Linneusza (sławnego biologa).

W mieście można zobaczyć wiele zabytkowych obiektów, atrakcją są też liczne parki będące zielonymi płucami miasta. Z tego powodu wielu Szwedów pracujących w Sztokholmie wybiera Uppsalę jako miejsce zamieszkania. Dzięki dobrej komunikacji pomiędzy tymi dwoma miastami, droga do pacy zajmuje zaledwie 35 minut pociągiem. To popularne wśród studentów z całego świata miasto jest porównywane do angielskiego Cambridge.

Uppsala: most
Uppsala

Uppsala

Miasto znane jest także z hucznych imprez jakie są tu organizowane. Najsławniejszą jest Sista April - święto studentów, które tradycyjnie rozpoczyna uroczysta mowa przedstawiciela władz uniwersytetu, zabawa trwa do białego rana w zabytkowych XVI w. pałacach, gdzie na uczestników czekają kufle pełne piwa.

Upssala jest sercem współczesnej Szwecji, łączy w sobie dziedzictwo historyczne, bogactwo kulturalne i walory przyrodnicze.

Uppsala
Uppsala

Warto zobaczyć

Domkyrkan

Gotycka katedra największa w całej Skandynawii. W jej krypcie znajdują się relikwie Eryka IX Świętego - króla i patrona Szwecji, spoczywają tu też ciała innych władców np. Gustawa I Wazy. W podziemiach katedry mieści się też grobowiec sławnego mistyka szwedzkiego Emanuela Swedenborga.

Gustavianum

Znajdujące się na terenie Uniwersytetu muzeum, powstałe w 1997 roku, może pochwalić się jedną z największych w Szwecji kolekcji z zakresu wczesnej sztuki europejskiej. Większość ze znajdujących się tutaj dzieł to darowizny. Muzeum posiada pięć stałych kolekcji: Teatr Autonomiczny, Gabinet Sztuki Augsburskiej, Morze Śródziemne i Zatoka Nilu, historia uniwersytetu w Uppsali, Valsgärde. Okres Vendel - epoka wikingów.

Uppsala Slott

Zamek wzniesiony za panowania dynastii Wazów. Olbrzymia budowla mieści się na terenie pięknego parku. Podczas wizyty na zamku warto odwiedzić jedno z trzech znajdujących się tutaj muzeów, a do obowiązkowych punktów zwiedzania należy spacer po dachu zamku, gdzie podziwiać można zapierające dech w piersiach widoki.

Linnémuseet

Muzeum Karola Linneusza mieści się w budynku, w którym dawniej mieszkał genialny profesor. W oficjalnym otwarciu muzeum w 1937 roku uczestniczyli m.in. przedstawiciele rodziny królewskiej. Znajdujące się na terenie muzeum obiekty opowiadają o życiu Linneusza, zarówno tym prywatnym jak i naukowym. Do gmachu przylega Linnetradgarden czyli ogród Linneusza, w którym do dziś można zobaczyć 1600 gatunków egzotycznych roślin.

Botaniska Tradgarden

Ogród botaniczny jest jedną z największych atrakcji miasta, otwartą dla zwiedzających przez cały rok. Wraz ze zmieniającymi się porami roku zmieniają się również kolory ogrodu, dlatego warto wybrać się tutaj o różnych porach. Na miejscu można podziwiać Barokowy Ogród, 200-letnią Oranżerię, tropikalną szklarnię, rośliny alpejskie, systematyczny ogród oraz ogród kuchenny.

Drogowskazy

Dokąd Adres Witryna
Gustavianum Museum Gustavianum. Akademigatan 3, 753 10 Uppsala www
Uppsala Slott Zamek, Slottet, 752 37 Uppsala -
Linnémuseet Muzeum Karola Linneusza, Linneträdgarden, Svartbacksgatan 27 www
Botaniska Tradgarden Ogród botaniczny, Villavägen 6-8, 752 36 Uppsala www

Poznaj miasta: