Gotlandia: Miasta

Gotlandia: Miasta

Gotlandia to idylliczne, urokliwe uliczki oraz pełne zabytkowych i magicznych miejsc zakątki, tak w skrócie można opisać gotlandzkie miasta. By poczuć ten wyjątkowy, niepowtarzalny klimat trzeba osobiście odwiedzić wyspę. Gotlandia nie zależy do gęsto zaludnionych, a każda napotkana miejscowości jest do siebie podobna, jednocześnie tak bardzo się różniąc. Bez wątpienia jednak w każdym miejscu można liczyć na życzliwość mieszkańców.

Chociaż to Visby jest najsłynniejszym miastem wyspy, za sprawą dopływających tutaj ze Szwecji promów, jak również największego nasłonecznienia, także pozostałe miasta nie pozostają daleko w tyle. To dzięki znajdującym się w pobliżu plażom, portom czy średniowiecznym kościołom których na wyspie jest ponad dziewięćdziesiąt.

Miasta na wyspie Gotlandia:

Visby

1.

Visby

Visby: unikalnej urody ośrodek miejski, którego najstarsza część w 1995 r. została wpisana na listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Stolica Gotlandii, Visby położone na wzgórzu zachwyca od pierwszego spojrzenia. Portowe miasto z wijącymi się zaułkami, uliczkami wypełnionymi sklepikami, kawiarenkami i pięknymi kamieniczkami z niezwykłej klasy średniowieczną architekturą otwiera przed turystami swoje podwoje. Jest to największe miasto na wyspie (24.000 mieszkańców), które może być przykładem doskonale zachowanej średniowiecznej zabudowy wraz z kamiennym murem obronnym ciągnącym się na długości 3,5 km o wysokości 11 m z okazałymi bramami i 36 basztami, zwanym Ringmuren.

Do głównych zabytków Visby należą królująca ponad miastem unikalna Katedrą NMP z przełomu XII-XIII wieku, kościoły w szczególności Św. Klemensa (XI w.), Św. Ducha (XIII w.) oraz Św. Mikołaja ( XIII- XV w.) a także Dom Burmistrza z przełomu XVI - XVII wieku oraz piękny Ratusz z XVIII wieku. Miasto swoją ogromną ilość zabytków zawdzięcza bogatej historii. Od początku istnienia ze względu na swoje unikalne położenie stanowiło centrum handlowe basenu Morza Bałtyckiego, w XIII w. wchodziło w skład niemieckiej Hanzy. W XIV przeszło pod panowanie duńskie co miało konsekwencje w kolejnych nachodzących po sobie wojnach szwedzko- duńskich, aby ostatecznie w 1645 roku wraz z całą Gotlandią przejść pod władanie Szwedów. Burzliwą historię Visby odzwierciedla imponująca ilość zabytków i ruin tworząc unikalny historyczno - egzotyczny klimat urokliwego miasta. Szczególnego kolorytu miasto nabiera w 32 tygodniu roku, kiedy to organizowany jest Tydzień Średniowiecza; odbywają się wtedy turnieje, bankiety, potyczki a ludność przebiera się w stroje z epoki. Na niezliczonej ilości jarmarków "średniowiecznych" można zakupić wyroby rękodzielnicze i wiele osobliwych ozdób. A wieczorami życie tętni w uroczych restauracjach, z których to w większości bezpośrednio z tarasów, oglądać można uliczne spektakle, pokazy połykaczy ognia czy posłuchać romantycznej muzyki.

Hemse

2.

Hemse

Drugie pod względem wielkości miasto Gotlandii, leży 50 km na południe od Visby. Historycznie swój rozkwit przeżywało w XIX wieku jako miejsce handlu. Urokliwe, pełne zieleni miasteczko słynie z majestatycznego kościoła, którego korzenie sięgają XI wieku, ostatecznie jednak jest mieszanką stylu romańskiego i gotyckiego. Kościół zdobią freski na ścianach, a także osobliwe malowidła ścienne. Niecodzienne połączenie stylów tworzy unikalny charakter kościoła, który z pewnością warto zobaczyć. Jak każde przyportowe miasteczko kusi swoistą tajemniczą atmosferą.

Slite

3.

Slite

Największe miasteczko wschodniego wybrzeża, położone w odległości ok. 35 km od Visby. Slite cechują szerokie ulice i niezwykła portowa dzielnica, ponad którą góruje charakterystyczna zabudowa budynku cementowni. W Slite koniecznie należy udać się w porcie do jednego z barów rybnych; przez turystów szczególnie polecane są flądry podawane prosto z wędzarni.

Tofta

4.

Tofta

Miasteczko słynące z usytuowanej w pobliżu Wsi Wikingów, w której to można poznać ich zwyczaje. Doskonała rozrywka dla każdego, możliwość przeniesienia się 1000 lat wstecz, dzięki perfekcyjnemu odwzorowaniu stylu życia Wikingów. Ponadto przybrzeżne miasteczko zachęca turystów pięknymi plażami, ośrodkami wypoczynkowymi, doskonałym zapleczem hotelowym, bezpośrednio przy mieście wytyczone jest również miejsce campingowe. Do Tofta zjeżdżają się fascynaci gry w minigolfa.